MEDIACE NEBOLI VYJEDNÁVÁNÍ SPORU
Mediace oproti soudnímu řízení přináší nesporné výhody :
- podporuje spolupráci stran, je kladen důraz na hodnoty, vzájemné potřeby a zájmy
- hledá řešení, nikoliv viníka, mediátor není v roli soudce ani rozhodce
- je dobrovolná, strany mohou jednání kdykoliv přerušit a ukončit
- uchovává soukromí stran a důvěrnost sdílených informací
- je procesem stran, účastníci mají vliv na jeho podobu a výsledek
- umožňuje stranám kreativně hledat různé možnosti řešení
- je levnější a rychlejší než arbitráž nebo soud
- je méně formální a více flexibilní
Mediace je také postavena na těchto principech, které jsou zakotveny v příslušném právním předpise:
Princip dobrovolnosti
Zákon o mediaci (dale jen “ZOM”) ctí princip dobrovolnosti v otázce zahájení mediace v plné míře, neboť nezakotvuje, a to pro žádnou oblast sporů, mediaci jako povinnou metodu. Princip dobrovolnosti bývá charakterizován nejen jako právo stran dobrovolně se rozhodnout mediaci využít 1), ale také jako právo stran kdykoliv mediaci ukončit2), tedy v zahájené mediaci dále nepokračovat.
Princip důvěrnosti
Princip důvěrnosti mediace především znamená, že mediace mohou být účastny pouze strany sporu a mediátor (ev. mediátoři), další osoby pouze za předpokladu výslovného souhlasu stran sporu. Mediace tak vylučuje účast veřejnosti, což je velmi významný aspekt, který může podporovat využití mediace u sporů, u nichž strany konfliktu nemají zájem o publicitu. Tím se mediace jako alternativní způsob řešení stává protiváhou zejména k soudnímu řízení, které je svojí povahou procesem veřejným.
Druhým projevem principu důvěrnosti mediace je uplatňování zásady mlčenlivosti. Dle § 9 odst. 1 ZoM je mediátor povinen zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dozvěděl v souvislosti s přípravou a výkonem mediace, přičemž povinností mlčenlivosti je vázán i pro případ, kdy mezi stranami a mediátorem nebyla uzavřena smlouva o provedení mediace.
Je třeba doplnit, že rozsah zásady mlčenlivosti lze rozšířit nad zákonem stanovený rámec, a to dohodou stran v rámci smlouvy o provedení mediace3).
Prinicip nestrannosti a neutrality
Nestranností mediátora rozumíme především absenci jakékoliv vazby mediátora ke stranám konfliktu nebo k předmětu sporu. Vyjádřen především v obecné formulaci § 8 odst. 1 písm. a) ZoM.
Princip neformálnosti
Na rozdíl od soudního nebo rozhodčího řízení nejsou pro mediaci rozhodující formální procesní pravidla, která by určovala, jak se mají strany sporu v jednotlivých fázích mediace chovat, jaká jsou jejich procesní práva a povinnosti.
Princip sebeurčení a princip převzetí zodpovědnosti
Princip sebeurčení bývá definován jako schopnost účastníků vytvářet vlastní dobrovolné a informované rozhodnutí. Na tento princip bezprostředně navazuje i princip převzetí zodpovědnosti, dle kterého jsou to pouze strany sporu, které jsou odpovědné za výsledek mediace. Mediátor je pouze prostředníkem, nestrannou a neutrální osobou, která na podkladě svých odborných znalostí a dovedností podporuje komunikaci mezi stranami sporu a která vytváří podmínky pro nalezení řešení zohledňující zájmy obou stran spor [§ 8 odst. 1 písm. b) ZoM]. Mediátor sice spolupodepisuje mediační dohodu společně se stranami sporu, ovšem svým podpisem pouze stvrzuje, že mediační dohoda byla uzavřena v rámci mediace. Z podpisu mediátora pod mediační dohodou nelze vyvozovat, že by mediátor byl stranou mediační dohody, jejím autorem, či že by nesl za její obsah a ujednání v ní obsažená jakoukoliv odpovědnost.
________________________________________
1) Mediace nemůže být zahájena dříve, dokud není uzavřena výslovná dohoda stran sporu, doplněná o vyjádřený souhlas mediátora o tom, že bude využito mediace jako alternativní metody pro řešení daného sporu.
2) Strany sporu mají i v zahájené mediaci plně zachováno právo kdykoliv mediaci ukončit a obrátit se na soud či na rozhodce s návrhem na zahájení příslušného řízení.
3) Zákon sice tuto skutečnost výslovně neupravuje, ale vzhledem k tomu, že v § 4 odst. 2 ZoM uvádí pouze demonstrativní výčet obsahových náležitostí této smlouvy, není vyloučeno, aby si strany sporu společně s mediátorem nedohodly uplatňování zásady mlčenlivosti a její dosah zpřísňujícím způsobem. Lze mít za to, že dohoda, která by naopak rozsah zásady mlčenlivosti zmírňovala, by byla neplatná pro rozpor se zákonem.